VAN – Veszprémiek a Nagyvilágban
őszi koncertsorozat
Szervezte: Hordós Johanna, zongoraművész, a Grazi Zeneművészeti Egyetem tanára
Hordós Johanna veszprémi Európai Kulturális Főváros programhoz kapcsolódva a kínálatot színesítendően terveztem meg az őszi koncertsorozatot. Terveim és a megvalósulás szerint is veszprémi érintettségű zenészek, Európa és a világ különböző pontjairól tértek vissza szülővárosukba, tanulmányaik színhelyére, hogy kifejezzék kötődésüket Veszprémhez, valamint a zenéhez, kultúrához.
Reményeim szerint egy állandó hagyomány teremtődhet ebből a jövőre nézve.
Ennek kapcsán kaptam meg az EKF támogatását.
Megvalósulás:
Négy estéről van szó tehát, amelyek dupla koncertes események voltak, tehát nyolc koncertről beszélünk, amelyek több mint két órában zajlottak le, két részben, szünettel. A koncepció az volt, hogy a komolyzenei, klasszikus zenei repertoárhoz párosítottunk más, vagy kiegészítő tematikát, megszólítandóan minden korosztályt, a gyerekektől az idősebbekig.
A koncertsorozat előneve Classic +, ehhez kapcsolódott az aktuális program.
Úgy érzem, sikeres volt a vállalkozásunk.
A négy este tematikája a következő volt:
Szeptember 30. Classic+ jazz :
A komolyzenei rész után, amely átvezetett a jazz-zenébe, a második részben csak erre az alkalomra állt össze veszprémi kötődésű 6 tagú jazz együttes, énekessel és zenészekkel, nagy sikert aratva.
Október 27. Dupla Bartók előadás Farkas Zoltánnal
Farkas Zoltán zeneesztéta konferálásával és értő magyarázataival próbáltuk Bartók zenei világát közelebb hozni a nézőkhöz, hallgatókhoz.
Október 28. Classic + Népzene
A népzene és a komolyzene kapcsolatát elemző első rész után a Pengő (felvidéki) népi zenekar és táncosai varázsolták interaktív eseménnyé az estét: megtáncoltatták a közönséget!
November 25. Classic + Világzene
Az utolsó koncerten a világzene felé nyitottunk, klasszikus zenészektől, gitárvirtuóztól kezdve ütős együttesig sikerült remek hangulatot teremteni.
Helyszínek:
Hangvilla, valamint megtiszteltetésünkre az új, Deák Ferenc utcai rendezvényközpont felavatása is a mi ügyünk lett ezáltal.
Visszajelzések és interaktív kontakt kapcsolat:
Négyből három teltházas koncert volt, visszatérő, vagy új érdeklődőkkel, szóban pozitív visszajelzéseket kaptunk a közönség részéről, sokan mondták, hogy „milyen jó ötlet”, „végre valami új szín”, „ugye lesz jövőre is”.
A médiában Facebook oldalunkon nem csak a fellépők ismertetése, de a külön tematikák, és minden egyes hangszer bemutatása, mini hangszerismertető posztok is szerepeltek. Ezekre pozitívan reagáltak az oldalakat felkeresők.
A SÉD kulturális periodikában jelentek meg pozitív hangú kritikák az októberi és szeptemberi koncertekről.
Összefoglaló kisfilm is készült, a Digitalexpress cégnek köszönhetően, Vásárhelyi Dániel aktív támogatásával.
A social médiában Facebook, Instagram aktivitással próbáltuk meg az érdeklődőkkel fenntartani a kapcsolatot, heti több poszttal, három hónapon keresztül
A „Veszprémi 7” médiumnak (print) köszönjük a népszerűsítést minden egyes esemény előtt.
Ugyanígy köszönjük a Bartók rádióban az esemény promotálását, és a Klasszik rádióban (92.1) Intermezzo c. Műsorában a teljes interjút a szervezővel Hordós Johannával.
Ugyanígy köszönjük a Papageno zenei online újság ismertető, bemutató cikkét.
Értékelések és tanulságok:
Sokoldalúság:
Több, mint 30 fellépő mutathatta meg önmagát és képviselve a kultúrát, számos európai országból érkezve Veszprémbe.
Több, mint 15 különböző hangszerrel ismerkedhettünk meg.
4 különböző zenei stílus autentikus előadásban valósult meg.
Ismeretterjesztés:
Bolla Milán, a Bartók Rádió szerkesztőjének hozzáértő, a klasszikus zene könnyebb befogadását szolgáló kommentárjaival, bevezetőivel segítette munkánkat.
Célok és megvalósulás:
Mivel célunk volt a fiatalabb generációkat is megszólítani, próbáltunk fiatalos tematikát, rendhagyó repertoárt szervezni, fiatal fellépőkkel. Ugyanakkor 50 %-os jegykedvezményt biztosítottunk a diákok számára. Célunk volt az is, hogy a helyi pedagógiai egységeket is bevonjuk a programba, ennek egyik bizonyítéka, hogy a zeneiskolás gyerekek számára a belépés ingyenes volt.
Köszönjük a Bartók rádióban az esemény promotálását, és a Klasszik rádióban (92.1) Intermezzo c. Műsorában a teljes interjút a szervezővel Hordós Johannával.
Összefoglaló kisfilm is készült, a Digitalexpress cégnek köszönhetően, Vásárhelyi Dániel aktív támogatásával.
Köszönjük a veszpremkukac.hu-nak az összefoglaló cikket
https://www.veszpremkukac.hu/van-veszpremiek-a-nagyvilagban-classic-koncertsorozat/